Indulás Reykjavíkból
A Snaefellsnes-félszigeti túra reggel indul Reykjavíkból. A találkozópont a belvárosban van (12-es számú túrabusz megálló, Þórunnartún 6. szám alatt), de némi felár ellenében igényelhető pickup szolgáltatás több tucat helyszínről.
Miután az egész csoport összegyűlt, elhagyjátok a várost, és észak felé indultok az 1-es főúton. Körülbelül egy óra után letértek a főútról Snæfellsnes irányába. És itt kezdődik a kaland!
A túravezető útközben részletesen mesél Izlandról, a tájakról, melyek mellett elhaladtok, anekdótákat és történelmi, geológiai érdekességeket oszt meg. Ingyenes WiFi áll rendelkezésre a buszon.
Berserkjahraun lávamező
A nap első megállója egy 4000 évvel ezelőtti vulkánkitörésben keletkezett lávamező. A vad, nyers tájat a puha, zöld moha jelenléte teszi igazán különlegessé. Egy kilátópontról fantasztikus rálátás nyílik a megszilárdult lávára és a két vulkáni kráterre, melyek a mezőt létrehozták. Található itt továbbá egy szép vízesés is, a Selvallafoss melyhez szintén lesz lehetőséged elsétálni.
Kirkjufell hegy és Kirkjufellsfoss vízesés
A következő megálló Izland egyik legismertebb és legtöbbet fotózott hegye, a Kirkjufell, a lábánál csobogó Kirkjufellsfoss vízeséssel együtt. A legtöbb klasszikus fotón a hegy csúcsa és a vízesés egyetlen képen szerepel – nem véletlenül, hiszen együtt adják ki azt az ikonikus látványt, amit szinte mindenki hazavisz erről a helyről.
Egy jól kiépített, könnyen járható ösvény vezet a vízeséshez, így te is kényelmesen elkészítheted a saját „izlandi képeslapodat”.
A hegy a Trónok harca 7. évadában is feltűnt, amikor Jon Snow a Falon túlra merészkedett. A sorozatban „Nyílhegy-hegyként” szerepelt. A Kirkjufell neve egyébként „templomhegyet” jelent – és valóban van benne valami ünnepélyes, ahogy magányosan emelkedik a táj fölé.
Snæfellsjökull Nemzeti Park
A Snæfellsjökull Nemzeti Park központi eleme a gleccserrel borított Snæfellsjökull vulkán. A félsziget nyugati csúcsán áll, és tiszta időben még Reykjavíkból is látható.
A túra nem megy fel a vulkánra, viszont a gleccser látványa szinte végig kíséri az utat. Hol távolabbról, hol egészen közelről bukkan fel a horizonton, mindig más arcát mutatva. A következő megállók is a nemzeti park területén találhatók.
Djúpalónssandur fekete homokos part és hajóroncs
A következő megálló Djúpalónssandur: Izland egyik legszebb tengerpartja – mégis meglepően kevesen hallottak róla. A táj itt egészen más, mint a Déli-part híres strandjain: vadabb, zártabb, intimebb. A partot díszítő bazaltformációk olyan furcsán csavarodottak és fodrosak, mintha csak tegnap fröccsent volna ide a láva.
Az egyik oldalon a Snæfellsjökull vulkán magasodik fölénk – itt valóban a vulkán lábánál állunk. A másik oldalon sötét bazaltképződmények vesznek körül, mögöttünk meredek sziklafalak, előttünk pedig a vad Atlanti-óceán. A part tele van szétszórt hajóroncs-darabokkal, amelyek még drámaibbá teszik a látványt.
Itt egykor fontos halászközpont működött. A halászok erejüket a parton ma is látható „erőkövekkel” bizonyították: aki nem tudta felemelni az 54 kilós követ, nem dolgozhatott a hajón. A kövek azóta is ott fekszenek a parton és Te magad is megemelheted őket.
A parton ma is láthatók elszórtan az Epine GY7 halászhajó roncsai, amely 1948-ban süllyedt el viharban, 14 ember életét követelve. A hely egyszerre lenyűgöző és megrendítő. Itt igazán érezni lehet, hogy Izlandon a tenger sokáig élet és halál ura volt.
Lóndrangar bazaltoszlopok
Az utat folytatva a félsziget déli oldalán két meredek bazaltkúp emelkedik ki a tengerből, kilométerekről látni őket. Ezek egy régi vulkáni kürtő maradványai, amelyeket a hullámok évszázadok alatt formáltak ilyen látványos alakúvá. A két csúcs 75 és 61 méter magas. Egy rövid séta során több kilátópontról is megcsodálhatod a partot és a sziklákat, melyek májustól augusztusig az ott fészkelő madaraktól hangosak.
Arnarstapi sziklák és tengeri híd
A következő megálló Arnarstapi egy apró halászfalu, amely ma már inkább turisztikai megálló, de megőrizte nyugodt hangulatát. A part mentén látványos bazaltképződmények és sziklaívek sorakoznak. A sziklafal peremén vezető sétaút könnyen bejárható, és több kilátópontot is érint. A természetes kőhíd, amely alatt a tenger vájt átjárót a sziklába, az egyik legnépszerűbb fotótéma. A képeken talán merésznek tűnik, de biztonságosan megközelíthető.
Búðir fekete templom
Izland leghíresebb temploma, a Búðir fekete templom, izlandiul Búðakirkja, eredetileg 1848-ban épült, és az 1950-es években, majd az 1980-as években restaurálták. Hihetetlenül látványos helyszín az apró templom szinte a semmi közepén nem véletlen, hogy annyira kedvelt fotótéma.
Ytri Tunga strand – fókafigyelés
A túra utolsó megállója az aranyló homokú Ytri Tunga part. Mivel a sárga homok Izlandon rendkívül ritka, a helyiek szívében különleges helyet foglal el. Ráadásul egy fóka kolónia is él itt, így ez az egyik legjobb pont Izlandon fókanézésre. Kis szerencsével egészen közelről is megfigyelheted őket – természetesen megfelelő távolságot tartva.
Visszatérés Reykjavíkba
A hosszú, tartalmas nap végén visszaindultok Reykjavíkba. A túra összességében körülbelül 11 órás, amely során bőven vannak megállók, rövid, könnyű sétákkal. A megállók között pedig mindig lehetőséged lesz felmelegedni, pihenni a buszon és élvezni a kilátást, gyönyörködni a tájban. A túra nem tartalmaz étkezést, de a buszon elfogyaszthatod a saját szendvicseidet illetve a nap során lesz lehetőség ételt venni.