Az Izland Dél-nyugati csücskében található Reykjanes-félszigeten napok óta megnövekedett szeizmikus tevékenység zajlik. Habár Izlandon a földrengések mindennaposak, az utóbbi időszakban jelentősen megemelkedett a rengések száma és erőssége.
Pár nappal ezelőttig a szakértők álláspontja az volt, hogy a február 24-én kezdődött aktivitás nem magmatevékenység következménye, hanem a kőzetlemezek elmozdulása okozza azt. Március elsején azonban a műholdas felvételek elemzése során ennek az ellenkezője bizonyosodott be.
Úgy tűnik, hogy a közelmúlt eseményei a tavaly kezdődött magmafegyülemlés folytatása. Tavaly ennél jóval kisebb szeizmikus aktivitás miatt hirdettek sárga készültségi fokozatot a térségben.
A friss GPS mérési eredmények szerint a talajfelszín mintegy 30 centimétert emelkedett az elmúlt napok földrengései hatására. A jelek arra utalnak, hogy körülbelül 6 km mélyen mozgolódik a magma és utat keres magának a felszín felé.
Ki fog kitörni a vulkán?
Itt nem egy darab meglévő vulkánról van szó, hanem egy ezeréves lávamezőről, ahol hasadékok nyílhatnak meg, melyekből forró magma áramlik ki. Habár a közeljövőben bekövetkező lávakitörés valószínűsége egyre növekszik, a szakértők továbbra is óvatosan fogalmaznak. Senki nem képes megjósolni biztosan, hogy mi fog történni és mikor, csupán valószínűségről beszélhetünk.
Hamarosan biztosan felszínre kerül a láva, de azt senki sem tudja, hogy pontosan mikor. A „hamarosan” geológiai léptékben mérve akár 1-200 évet is jelenthet, jegyezte meg a RÚV hírportálnak Þorvaldur Þórðarson vulkanológus.
Jelenleg három lehetséges forgatókönyv van:
- A szeizmikus aktivitás elcsendesedik leáll minden további következmény nélkül
- A magma felgyülemlés erősebb szeizmikus aktivitást idéz elő, mely nagyobb (akár 6.5-ös erősségű) földrengéshez is vezethet
- A magma benyomulás folytatódik és
- felszakítva a kérget a felszínre ömlik, vagy
- a felszín alatt megszilárdul
Mi fog történni, ha kitör a vulkán?
Szakértők szerint az esetleges vulkánkitörés nem fog emberéletet fenyegetni. A terület geológiai tulajdonságai olyanok, hogy a lávakitörés nem járna robbanással és hamu kilövelléssel, hanem ún. effuzív kiömlés várható. Ez a típusú kitörés lassan folyó lávát produkál.
A kitörés várhatóan egy-két hétig is eltarthat, de nem fogja veszélyeztetni az utakat, épületeket, lakott területeket. Mindazonáltal a felszabaduló gázok okozhatnak kellemetlenséget, vagy akár veszélyt is jelenthetnek az arra érzékenyek számára, így egy esetleges kitörés esetén kiemelten fogják figyelni a szélirányt és a gázok terjedését.
Veszélyben van a lakosság?
Habár a kitörés helyszíne meglehetősen közel lenne a nemzetközi repülétérhez, a híres Blue Lagoon fürdőhöz és egy-két kisebb településhez, a becslések szerint a láva nem fenyegetne közvetlenül egyetlen települést sem.
Az alábbi képen lilával jelölték a láva várható folyási útvonalát. Három település van a képen: balra lent Grindavík, balra fent Vogar, valamint jobbra fent Hafnarfjörður.
Az alábbi 360 fokos interaktív fotón megnézhetitek a Fagradalsfjall környékét, amely a jelenlegi földrengések epicentruma. A számok az adott helyen mért legnagyobb rengések erősségét jelentik.
Forrás: Iceland 360VR
Cikkünket frissítjük. Ha azonnal értesülni szeretnél a történésekről, lépj be az Izlandi utazás című Facebook csoportunkba.