Habár a hétszáz éves Okjökull már 2014-ben elvesztette gleccser státuszát, öt évvel később, idén nyáron hivatalosan is emléket állítottak neki. Ez a történelem első “gleccser-sírhelye”, de sajnos nem az utolsó.
A gleccser olyan jégtömeg, amely évszázadok vagy akár évezredek alatt alakul ki az egymásra rakódó hórétegekből. Saját súlyának nyomása alatt a hó lassan jéggé tömörül, az így keletkező jég pedig a rendkívül alacsony oxigéntartalma miatt kristálytiszta és jellegzetesen kék. A gleccserjég a nehézségi erő hatására a lejtőkön folyamatos, lassú mozgásban van, miközben teljesen átformálja a tájat, amelyen áthalad.
Egy gleccser megmaradásának alapvető feltétele a gyarapodás. Amíg telente mindig egy kicsivel nagyobb mértékben gyarapszik, mint amennyit nyáron csökken, addig a gleccser biztosan megmarad. Ha azonban a jégfolyam tömege fogyni kezd és a jég vastagsága 40-50 méter alá csökken, a jégtömeg elveszíti gleccser mivoltát, vagyis nem lesz már elegendő nyomás, ami mozgassa.
Az Ok gleccser volt az első Izlandon, amelyet felszámolt a globális felmelegedés. A NASA által közzétett két műholdfelvételeken, amelyek 1986-ban és 2019-ben készültek, a különbség megdöbbentő: 33 év alatt a gleccser egyszerűen eltűnt a Föld felszínéről.
Az Okjökull megszűnése óta, 2014 és 2017 között Izland 300 kisebb gleccsere közül további 56 elolvadt. A jelenlegi modellek alapján 200 éven belül az utolsó gleccser is eltűnik Izlandról, köztük a hatalmas Vatnajökull, amely Európa egyik legnagyobb jégsapkája.
Levél a Jövőnek
Ok az első izlandi gleccser, amely elvesztette gleccser státuszát. A következő 200 év során várhatóan minden gleccserünk erre a sorsra jut. Ez az emléktábla annak elismerése, hogy tudjuk, mi történik, és azt is mit kell tennünk. Csak ti tudhatjátok, hogy megtettük-e.
2019. Augusztus,
415 ppm CO2
– olvasható az Ok emléktábláján. A “jökull” izlandiul gleccsert jelent, így az Okjökullt immáron hivatalosan is megfosztották a „jökull” útótagtól.
Földünk édesvíz-tartalékának mintegy 69%-át gleccserek raktározzák. Hacsak nem csökkentjük radikálisan az üvegházhatású gázok kibocsátásának mértékét, a globális felmelegedés folytatódik, a gleccserek pedig belátható időn belül elolvadnak.
Olvadásuk a tengerszint drasztikus megemelkedését és a tengevíz kémiai összetételenek megváltozását fogja eredményezni, amely beláthatatlan hatással lesz a Föld teljes ökosztisztémájára.